Vinderne ved GRØN DYST 2010

De vindende projekter er:

I kategorien bedste kursus projekt på bachelorniveau

 

1. Præmie på kr. 25.000,-: 

Projekt nr. 43: A VIRTUAL GREENTECH LABORATORY (Mads Tvillinggaard Bonde) 


2. Præmier på kr. 5.000,-: 

Projekt nr. 2: A Novel Process to Highly Improve the Bioethanol Production (Christoffer Norn )


Projekt nr. 12: Energy harvesting from raindrops (Eddi Søgaard og Henrik Teglborg)

3. Præmier på kr. 2.000,-: 

Projekt nr. 5: Capturing of CO2 from flue gasses using ionic liquids (Anita Godiksen)

Projekt nr. 13: Energy Sustainable Water Fountain (Carl Haurdahl Mikkelsen, Anders Roikjær, Kristina Rose, 

Lisbeth Kronborg Jensen og Thor Peter Andersen)

Projekt nr. 33: Unfired clay – the green construction material (Emilie Kristiansen, Thea Gregersen)

 

Projekt nr. 80: iPhone application to support commuters (Johan van Beusekom, Lars Libak Pedersen, Peter Gammelgaard Poulsen)

 

Projekt nr. 85: Solar Powered (Thor Thorup, Jesper Hyldig, Jesper Oxbøl, Niels Hvid, Stefan Høngaard Andersen)


I kategorien bedste bachelorprojekt

 

1. Præmie på kr. 5.000,-: 

Projekt nr. 83: Modifikationer af vindscanner til placering i mølle-hub (Emil Holm Knudsen)

 

I kategorien bedste kursus projekt på kandidatniveau

 

1. Præmie på kr. 25.000,-: 

Projekt nr. 25: Optimization of Trailer Transport (Kasper Bislev Kallestrup)

  

2. Præmie – kr. 5.000,-: 

Projekt nr. 38: Development of a sustainable fermentation platform 

(Martin Malthe Borch)

Projekt nr.88: Creating Blue Power Technologies (Keld Lundgaard)

 

3. præmie – kr. 2.000,-: 

Projekt 30: Super-light Structures (Birgit Astrid Pedersen, 

Kasper Laurits Krag Nielsen, Maria Skovgård Møller)

Projekt 41: Improving Wind Power Forecasts by considering the Spatio-Temporal structure of Wind Power Forecast Errors 

(Olivier Corradi)

  

Projekt 42: Advantages of Nanostructured Surfaces 

(Tanya Bakmand, Kim Degn Jensen, Lisa Katharina Tschammer) 

Projekt 54: Black Silicon Solar Cells (Rasmus Schmidt Davidsen)

 

Projekt 84: Redesign of Pavilion (Line Kagenow Svenstrup, 

Jakob Borup Jakobsen, Jonas Bo Andersen, Mathias Rangel Wulff, Pia Michelin

Stine Ellermann)

 

I kategorien bedste kandidatspeciale

 

1. præmie på kr. 5.000,-: 

Projekt 34: Wind Sensing Doppler LIDAR, Improving Wind Turbines 

(Anders Sig Olesen)


Lodtrækning om priser fra Polyteknisk Boghandel og Spejder Sport, Lyngby 

Gavekort på kr. 500,-  fra Polyteknisk boghandel 

Adam Stoot 

23: MEMS energy harvesters based on silicon and PZT thickfilm technology for wireless sensor systems 

Gavekort på kr. 500,-  fra Polyteknisk boghandel 

Olivier Corradi 

41: Improving Wind Power Forecasts by considering the Spatio-Temporal structure of Wind Power Forecast Errors 

Gavekort på kr. 500,-  fra Polyteknisk boghandel 

Marie Pødenphant Jensen og Lene Gammelgaard 

4: Cantilever Sensors for Measurement of Biopolymer Degradation 

 

Festival pakke fra Spejdersport Lyngby 

Søren Matthias Goldschmidt 

76: Algae Microculture System 

Festival pakke fra Spejdersport Lyngby 

Simon Stubkier 

89: Heat Driven Cooling 


Festival pakke fra Spejdersport Lyngby 

Kasper Wigh Lipsø 

82: Magnetic Room Temperature Cooling Using Stacks of Gadolinium Plates